Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ100G-1PBF
VS-16CTQ100G-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ100G-1PBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262
Datasheet Download
VS-16CTQ100G-1PBF.pdf
Availability of VS-16CTQ100G-1PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-16CTQ100G-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ100G-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ100G-1PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ100G-1PBF
Related LinksVS-16CTQ, VS-16CTQ100G-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16CTQ100G-1PBF Details Description
Related parts for VS-16CTQ100G-1PBF
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220SIS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 9POS datasheet.pdf
1/4 BRICK HEATSINK 58X37X22.9MM datasheet.pdf
IP CORE VITERBI DECODER XP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf