Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16FL40S05
VS-16FL40S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16FL40S05
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16FL40S05.pdf
Availability of VS-16FL40S05
QUANTITY
VS-16FL40S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16FL40S05
Internal Part NumberEIS-VS-16FL40S05
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 400V
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16FL40S05
Related LinksVS-16F, VS-16FL40S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16FL40S05 Details Description
Related parts for VS-16FL40S05
IC TXRX 60V RS485/RS422 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 170KHZ SC70-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IGBT 1200V 230A 1250W TO264 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf