Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16FR20
VS-16FR20 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16FR20
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16FR20.pdf
Availability of VS-16FR20
QUANTITY
VS-16FR20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16FR20
Internal Part NumberEIS-VS-16FR20
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.23V @ 50A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr12mA @ 200V
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16FR20
Related LinksVS-1, VS-16FR20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16FR20 Details Description
Related parts for VS-16FR20
SENSOR 1PSIG 4V-REF DUAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PWR EMI 10A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 2W 4MM NC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Virte -E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf