Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16FR20M
VS-16FR20M picture photo
Mfg. Part Number
VS-16FR20M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16FR20M.pdf
Availability of VS-16FR20M
QUANTITY
VS-16FR20M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16FR20M
Internal Part NumberEIS-VS-16FR20M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.23V @ 50A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16FR20M
Related LinksVS-16, VS-16FR20M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16FR20M Details Description
Related parts for VS-16FR20M
IDC CABLE - MCE64K/MC64M/MCE64K datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
2200UF 63V 16X35,5 datasheet.pdf