Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20CWT10FNTRR
VS-20CWT10FNTRR picture photo
Mfg. Part Number
VS-20CWT10FNTRR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK
Datasheet Download
VS-20CWT10FNTRR.pdf
Availability of VS-20CWT10FNTRR
QUANTITY
VS-20CWT10FNTRR Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20CWT10FNTRR
Internal Part NumberEIS-VS-20CWT10FNTRR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If890mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20CWT10FNTRR
Related LinksVS-20CW, VS-20CWT10FNTRR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20CWT10FNTRR Details Description
Related parts for VS-20CWT10FNTRR
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
MOUNTING BLOCK LOWER datasheet.pdf
RES 10M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 6.5A 16 MOHM SMD datasheet.pdf