Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETS08STRLPBF
VS-20ETS08STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETS08STRLPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE INPUT 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-20ETS08STRLPBF.pdf
Availability of VS-20ETS08STRLPBF
QUANTITY
VS-20ETS08STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETS08STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20ETS08STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETS08STRLPBF
Related LinksVS-20ETS, VS-20ETS08STRLPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETS08STRLPBF Details Description
Related parts for VS-20ETS08STRLPBF
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH 1/2"X 60YD WHT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf