Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETS12STRRPBF
VS-20ETS12STRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETS12STRRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE INPUT 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-20ETS12STRRPBF.pdf
Availability of VS-20ETS12STRRPBF
QUANTITY
VS-20ETS12STRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETS12STRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20ETS12STRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETS12STRRPBF
Related LinksVS-20ETS, VS-20ETS12STRRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETS12STRRPBF Details Description
Related parts for VS-20ETS12STRRPBF
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
IC DRIVER GATE IGBT/MOSFET 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC MUX 2:1 LVDS RPE 16-MLF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf