Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20TQ040SPBF
VS-20TQ040SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20TQ040SPBF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-20TQ040SPBF.pdf
Availability of VS-20TQ040SPBF
QUANTITY
VS-20TQ040SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20TQ040SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20TQ040SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.7mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20TQ040SPBF
Related LinksVS-20TQ, VS-20TQ040SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20TQ040SPBF Details Description
Related parts for VS-20TQ040SPBF
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A TO-126 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV N2500 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf