Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20TQ040SPBF
VS-20TQ040SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20TQ040SPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-20TQ040SPBF.pdf
Availability of VS-20TQ040SPBF
QUANTITY
VS-20TQ040SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20TQ040SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20TQ040SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.7mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20TQ040SPBF
Related LinksVS-20TQ, VS-20TQ040SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20TQ040SPBF Details Description
Related parts for VS-20TQ040SPBF
THERMOSTAT 90 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC 20BIT 25KHZ ADC CONV 16-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1031 POE DC CONV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIDE OFFSET PUSHER datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 84FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf