Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-25F120M
VS-25F120M picture photo
Mfg. Part Number
VS-25F120M
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 25A DO203AA
Datasheet Download
VS-25F120M.pdf
Availability of VS-25F120M
QUANTITY
VS-25F120M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-25F120M
Internal Part NumberEIS-VS-25F120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 78A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-25F120M
Related LinksVS-25, VS-25F120M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-25F120M Details Description
Related parts for VS-25F120M
RES 3.57M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
VARISTOR 35V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN FEMALE 9-POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
762 TB PL PL F/N&HANDLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf