Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-25FR100M
VS-25FR100M picture photo
Mfg. Part Number
VS-25FR100M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 25A DO203AA
Datasheet Download
VS-25FR100M.pdf
Availability of VS-25FR100M
QUANTITY
VS-25FR100M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-25FR100M
Internal Part NumberEIS-VS-25FR100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 78A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-25FR100M
Related LinksVS-25, VS-25FR100M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-25FR100M Details Description
Related parts for VS-25FR100M
XFRMR LAMINATED 10VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG06G/AF06/AFE06T datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
RES 4K OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 250KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf