Hirose Electric Co Ltd DF80-30P-0.5SD(51)
DF80-30P-0.5SD(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF80-30P-0.5SD(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 30POS SHLD AU
Datasheet Download
DF80-30P-0.5SD(51).pdf
Availability of DF80-30P-0.5SD(51)
QUANTITY
DF80-30P-0.5SD(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF80-30P-0.5SD(51)
Internal Part NumberEIS-DF80-30P-0.5SD(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductHirose DF80 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF80
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeLatch Lock
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge32-36 AWG, 40-46 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF80-30P-0.5SD(51)
Related LinksDF80-30P-, DF80-30P-0.5SD(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF80-30P-0.5SD(51) Details Description
Related parts for DF80-30P-0.5SD(51)
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf