Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-25FR10M
VS-25FR10M picture photo
Mfg. Part Number
VS-25FR10M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 25A DO203AA
Datasheet Download
VS-25FR10M.pdf
Availability of VS-25FR10M
QUANTITY
VS-25FR10M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-25FR10M
Internal Part NumberEIS-VS-25FR10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 78A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-25FR10M
Related LinksVS-25, VS-25FR10M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-25FR10M Details Description
Related parts for VS-25FR10M
IC CLK BUFFER 2:10 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8KB FLASH LIN TXRX 38QFN datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MANAGER ISP 6-12V 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 250W datasheet.pdf