Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-301CNQ045PBF
VS-301CNQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-301CNQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 300A TO244
Datasheet Download
VS-301CNQ045PBF.pdf
Availability of VS-301CNQ045PBF
QUANTITY
VS-301CNQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-301CNQ045PBF
Internal Part NumberEIS-VS-301CNQ045PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-301CNQ045PBF
Related LinksVS-301C, VS-301CNQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-301CNQ045PBF Details Description
Related parts for VS-301CNQ045PBF
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 350VAC/VDC SMD datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 134 I/O 208QFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf