Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-307URA200
VS-307URA200 picture photo
Mfg. Part Number
VS-307URA200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 2KV 330A DO205AB
Datasheet Download
VS-307URA200.pdf
Availability of VS-307URA200
QUANTITY
VS-307URA200 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-307URA200
Internal Part NumberEIS-VS-307URA200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)330A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.46V @ 942A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-307URA200
Related LinksVS-307, VS-307URA200 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-307URA200 Details Description
Related parts for VS-307URA200
CONN RECEPT STR 60POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.73KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INDUCTIVE TO DIGITAL CONVERTR datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf