Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30BQ060TRPBF
VS-30BQ060TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30BQ060TRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMC
Datasheet Download
VS-30BQ060TRPBF.pdf
Availability of VS-30BQ060TRPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-30BQ060TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30BQ060TRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-30BQ060TRPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSurface Mount Schottky Devices 14/Jan/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If580mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30BQ060TRPBF
Related LinksVS-30BQ, VS-30BQ060TRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30BQ060TRPBF Details Description
Related parts for VS-30BQ060TRPBF
CONN SOCKET CONTACT 18-22AWG TIN datasheet.pdf
MODULE SKT MPLAB PM3 28-QFN datasheet.pdf
CORD SJT 14AWG 3COND SHIELD 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BVF 7.62HP/04/180 SN BK BX datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
SAM SOFTWARE FOR WINDOWSVER 5.02 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf