Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30CPQ050-N3
VS-30CPQ050-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-30CPQ050-N3
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO247AC
Datasheet Download
VS-30CPQ050-N3.pdf
Availability of VS-30CPQ050-N3
QUANTITY
VS-30CPQ050-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30CPQ050-N3
Internal Part NumberEIS-VS-30CPQ050-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package25
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 50V