Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30CTQ045SPBF
VS-30CTQ045SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30CTQ045SPBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK
Datasheet Download
VS-30CTQ045SPBF.pdf
Availability of VS-30CTQ045SPBF
QUANTITY
VS-30CTQ045SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30CTQ045SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-30CTQ045SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30CTQ045SPBF
Related LinksVS-30CT, VS-30CTQ045SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30CTQ045SPBF Details Description
Related parts for VS-30CTQ045SPBF
IDC CABLE - MKC60A/MC60G/X datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 3% RADIAL datasheet.pdf