Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30EPF10-M3
VS-30EPF10-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-30EPF10-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SOFT FAST 30A TO-247
Datasheet Download
VS-30EPF10-M3.pdf
Availability of VS-30EPF10-M3
QUANTITY
VS-30EPF10-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30EPF10-M3
Internal Part NumberEIS-VS-30EPF10-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.41V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)450ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247AC Modified
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30EPF10-M3
Related LinksVS-30E, VS-30EPF10-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30EPF10-M3 Details Description
Related parts for VS-30EPF10-M3
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IGBT ASSY H-BRIDGE 600V 150A datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ACCES MULTIPLE SEAL PG 135 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC datasheet.pdf