Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30ETH06-N3
VS-30ETH06-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-30ETH06-N3
Brief Description
DIODE FRED 30A 600V TO-220
Datasheet Download
VS-30ETH06-N3.pdf
Availability of VS-30ETH06-N3
QUANTITY
VS-30ETH06-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30ETH06-N3
Internal Part NumberEIS-VS-30ETH06-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.6V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)31ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30ETH06-N3
Related LinksVS-30E, VS-30ETH06-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30ETH06-N3 Details Description
Related parts for VS-30ETH06-N3
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf