Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-409CNQ135PBF
VS-409CNQ135PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-409CNQ135PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 135V 400A TO244AB
Datasheet Download
VS-409CNQ135PBF.pdf
Availability of VS-409CNQ135PBF
QUANTITY
VS-409CNQ135PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-409CNQ135PBF
Internal Part NumberEIS-VS-409CNQ135PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)135V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.46V @ 400A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 135V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-409CNQ135PBF
Related LinksVS-409C, VS-409CNQ135PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-409CNQ135PBF Details Description
Related parts for VS-409CNQ135PBF
IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 840MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS R/A T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf