Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ035PBF
VS-40CPQ035PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ035PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ035PBF.pdf
Availability of VS-40CPQ035PBF
QUANTITY
VS-40CPQ035PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ035PBF
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ035PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 35V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ035PBF
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ035PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ035PBF Details Description
Related parts for VS-40CPQ035PBF
KIT EVAL FOR M5272 W/ETHERNET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 130MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
EVAL SYSTEM FOR CN0255 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf