Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ060-N3
VS-40CPQ060-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ060-N3
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ060-N3.pdf
Availability of VS-40CPQ060-N3
QUANTITY
VS-40CPQ060-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ060-N3
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ060-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.7mA @ 60V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ060-N3
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ060-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ060-N3 Details Description
Related parts for VS-40CPQ060-N3
OPTOISO 2.5KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 WH TRANSM datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 7A PUSH-PULL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf