Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ100GPBF
VS-40CPQ100GPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ100GPBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Datasheet Download
VS-40CPQ100GPBF.pdf
Availability of VS-40CPQ100GPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-40CPQ100GPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ100GPBF
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ100GPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr270µA @ 100V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ100GPBF
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ100GPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ100GPBF Details Description
Related parts for VS-40CPQ100GPBF
FIXED IND 700UH 2.25A 420 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR DR SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 147K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRAND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
HARAX PG13,5/PANEL FEED THROUGH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
PWRBLADE R/A HDR datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf