Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40HFLR100S05
VS-40HFLR100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40HFLR100S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-40HFLR100S05.pdf
Availability of VS-40HFLR100S05
QUANTITY
VS-40HFLR100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40HFLR100S05
Internal Part NumberEIS-VS-40HFLR100S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.95V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40HFLR100S05
Related LinksVS-40HF, VS-40HFLR100S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40HFLR100S05 Details Description
Related parts for VS-40HFLR100S05
BUSHING SPLIT 0.750" NYLON WHITE datasheet.pdf
MODULE DIODE 170A 480VAC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KXTH9-2083 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf