Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40HFR120
VS-40HFR120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40HFR120
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-40HFR120.pdf
Availability of VS-40HFR120
QUANTITY
VS-40HFR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40HFR120
Internal Part NumberEIS-VS-40HFR120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40HFR120
Related LinksVS-40, VS-40HFR120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40HFR120 Details Description
Related parts for VS-40HFR120
CONN HEADER 26POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN TERM 26-28AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 275A DO205AB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-5.5V 6A 33W datasheet.pdf
RES 30.096K OHM 0.6W 0.05% RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf