Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-41HF100
VS-41HF100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-41HF100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-41HF100.pdf
Availability of VS-41HF100
QUANTITY
VS-41HF100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-41HF100
Internal Part NumberEIS-VS-41HF100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-41HF100
Related LinksVS-41, VS-41HF100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-41HF100 Details Description
Related parts for VS-41HF100
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN PLUG datasheet.pdf
47UF 250V 16X20MM 105C 4000H datasheet.pdf