Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-41HF140
VS-41HF140 picture photo
Mfg. Part Number
VS-41HF140
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-41HF140.pdf
Availability of VS-41HF140
QUANTITY
VS-41HF140 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-41HF140
Internal Part NumberEIS-VS-41HF140
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4.5mA @ 1400V
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 160°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-41HF140
Related LinksVS-41, VS-41HF140 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-41HF140 Details Description
Related parts for VS-41HF140
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
IC CNTRLR FASTCHRGE 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf