Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-42CTQ030STRLPBF
VS-42CTQ030STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-42CTQ030STRLPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK
Datasheet Download
VS-42CTQ030STRLPBF.pdf
Availability of VS-42CTQ030STRLPBF
QUANTITY
VS-42CTQ030STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-42CTQ030STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-42CTQ030STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-42CTQ030STRLPBF
VS-42CTQ030STRLPBF Details Description
Related parts for VS-42CTQ030STRLPBF
JUMPER-H1502TR/A3048R/H1500TR12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
1GB DDR3 CLASS 2 EXT TEMP ROHS datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 32 AXIS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf