Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-43CTQ100SPBF
VS-43CTQ100SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-43CTQ100SPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Datasheet Download
VS-43CTQ100SPBF.pdf
Availability of VS-43CTQ100SPBF
QUANTITY
VS-43CTQ100SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-43CTQ100SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-43CTQ100SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-43CTQ100SPBF
Related LinksVS-43CT, VS-43CTQ100SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-43CTQ100SPBF Details Description
Related parts for VS-43CTQ100SPBF
IC FPGA 192 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
MSAS COMBO VERT datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 14DIP 0.060" datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14DIP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf