Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60APF02-M3
VS-60APF02-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-60APF02-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60APF02-M3.pdf
Availability of VS-60APF02-M3
QUANTITY
VS-60APF02-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60APF02-M3
Internal Part NumberEIS-VS-60APF02-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)180ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60APF02-M3
Related LinksVS-60A, VS-60APF02-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60APF02-M3 Details Description
Related parts for VS-60APF02-M3
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 20NS 192PGA datasheet.pdf
TERM BLK SCREWLESS 14POS 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf