Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60APU02PBF
VS-60APU02PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60APU02PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60APU02PBF.pdf
Availability of VS-60APU02PBF
QUANTITY
VS-60APU02PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60APU02PBF
Internal Part NumberEIS-VS-60APU02PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-247AC Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.08V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60APU02PBF
Related LinksVS-60A, VS-60APU02PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60APU02PBF Details Description
Related parts for VS-60APU02PBF
CONN HEADER RT/A .100 5POS 30AU datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL BOOTST 10MSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK MARKER 1.0" WHT 1K/RL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.2V CMOS 4SOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M670-A 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE 45D datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN ZLR964222L datasheet.pdf
5600UF 40V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf