Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60APU02PBF
VS-60APU02PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60APU02PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60APU02PBF.pdf
Availability of VS-60APU02PBF
QUANTITY
VS-60APU02PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60APU02PBF
Internal Part NumberEIS-VS-60APU02PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-247AC Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.08V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60APU02PBF
Related LinksVS-60A, VS-60APU02PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60APU02PBF Details Description
Related parts for VS-60APU02PBF
CONN HEADER 40POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1MSPS 8CH 30-TSSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 8B 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
COMPRESSION LUG (BCL-214) datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 5.6A 30 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SJP datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf