Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60EPU04PBF
VS-60EPU04PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60EPU04PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60EPU04PBF.pdf
Availability of VS-60EPU04PBF
QUANTITY
VS-60EPU04PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60EPU04PBF
Internal Part NumberEIS-VS-60EPU04PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-247AC Modified Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247AC Modified
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60EPU04PBF
Related LinksVS-60E, VS-60EPU04PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60EPU04PBF Details Description
Related parts for VS-60EPU04PBF
BOX ABS BLACK 3.1"L X 2.1"W datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
EMI FILTER 115/250VAC 3A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf