Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60MT80KPBF
VS-60MT80KPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60MT80KPBF
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE 800V 60A 3-PHASE MTK
Datasheet Download
VS-60MT80KPBF.pdf
Availability of VS-60MT80KPBF
QUANTITY
VS-60MT80KPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60MT80KPBF
Internal Part NumberEIS-VS-60MT80KPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-021-2014 Rev 0 10/Sep/2014
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTray
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)800V
Current - DC Forward (If) (Max)60A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMT-K Module
Supplier Device PackageMT-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60MT80KPBF
Related LinksVS-60M, VS-60MT80KPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60MT80KPBF Details Description
Related parts for VS-60MT80KPBF
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
BCZ 3.81/14/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf