Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFR40
VS-70HFR40 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFR40
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFR40.pdf
Availability of VS-70HFR40
QUANTITY
VS-70HFR40 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFR40
Internal Part NumberEIS-VS-70HFR40
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 400V
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFR40
Related LinksVS-70, VS-70HFR40 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFR40 Details Description
Related parts for VS-70HFR40
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR XTR108 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
IC BLUEVOX2 BC6-AUDIO ROM 48-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 PCIE GEN2 64TSSOP datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
2 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, +-15 V/12 V 4:1 iCMOS Multiplexer IC datasheet.pdf