Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80CPQ150PBF
VS-80CPQ150PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-80CPQ150PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
Datasheet Download
VS-80CPQ150PBF.pdf
Availability of VS-80CPQ150PBF
QUANTITY
VS-80CPQ150PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80CPQ150PBF
Internal Part NumberEIS-VS-80CPQ150PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80CPQ150PBF
Related LinksVS-80CP, VS-80CPQ150PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80CPQ150PBF Details Description
Related parts for VS-80CPQ150PBF
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 0606 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
ADS62P22EVM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 105 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 20ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf