Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80EPF02PBF
VS-80EPF02PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-80EPF02PBF
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 80A TO247AC
Datasheet Download
VS-80EPF02PBF.pdf
Availability of VS-80EPF02PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-80EPF02PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80EPF02PBF
Internal Part NumberEIS-VS-80EPF02PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)190ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80EPF02PBF
Related LinksVS-80E, VS-80EPF02PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80EPF02PBF Details Description
Related parts for VS-80EPF02PBF
IDC CABLE - ADM34S/AE34G/ADM34S datasheet.pdf
Crystal 9.6000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 50 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.13 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf