Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80EPF06PBF
VS-80EPF06PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-80EPF06PBF
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247AC
Datasheet Download
VS-80EPF06PBF.pdf
Availability of VS-80EPF06PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-80EPF06PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80EPF06PBF
Internal Part NumberEIS-VS-80EPF06PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)190ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80EPF06PBF
Related LinksVS-80E, VS-80EPF06PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80EPF06PBF Details Description
Related parts for VS-80EPF06PBF
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IGBT 1200V 35A 298W TO263AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL PICO datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 25POS M-M datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS DIP PCB IDC datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X36X2 128TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
FUME DIVERTER HEAVY DUTY 120VAC datasheet.pdf