Amphenol Aerospace Operations MS27508E14B18S
MS27508E14B18S picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E14B18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E14B18S.pdf
Availability of MS27508E14B18S
QUANTITY
MS27508E14B18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E14B18S
Internal Part NumberEIS-MS27508E14B18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E14B18S
Related LinksMS27508, MS27508E14B18S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E14B18S Details Description
Related parts for MS27508E14B18S
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 258.3VC SMD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DC-18GHZ TERM M SMA datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf