Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80EPF06PBF
VS-80EPF06PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-80EPF06PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247AC
Datasheet Download
VS-80EPF06PBF.pdf
Availability of VS-80EPF06PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-80EPF06PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80EPF06PBF
Internal Part NumberEIS-VS-80EPF06PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)190ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80EPF06PBF
Related LinksVS-80E, VS-80EPF06PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80EPF06PBF Details Description
Related parts for VS-80EPF06PBF
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 3.3V ACT LO/HI Z SMD datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf