Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80RIA40PBF
VS-80RIA40PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-80RIA40PBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 400V 125A TO-94
Datasheet Download
VS-80RIA40PBF.pdf
Availability of VS-80RIA40PBF
QUANTITY
VS-80RIA40PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80RIA40PBF
Internal Part NumberEIS-VS-80RIA40PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)80A
Current - On State (It (RMS)) (Max)125A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Off State (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1600A, 1675A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AC (TO-94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80RIA40PBF
Related LinksVS-80R, VS-80RIA40PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80RIA40PBF Details Description
Related parts for VS-80RIA40PBF
CBL ROUT/CLAMP W/ADH FR 2.04"L datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf