Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80SQ030
VS-80SQ030 picture photo
Mfg. Part Number
VS-80SQ030
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO204AR
Datasheet Download
VS-80SQ030.pdf
Availability of VS-80SQ030
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-80SQ030 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80SQ030
Internal Part NumberEIS-VS-80SQ030
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageDO-204AR
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80SQ030
Related LinksVS-80, VS-80SQ030 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80SQ030 Details Description
Related parts for VS-80SQ030
CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf