Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-82CNQ030APBF
VS-82CNQ030APBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-82CNQ030APBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618
Datasheet Download
VS-82CNQ030APBF.pdf
Availability of VS-82CNQ030APBF
QUANTITY
VS-82CNQ030APBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-82CNQ030APBF
Internal Part NumberEIS-VS-82CNQ030APBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-61-8
Supplier Device PackageD-61-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-82CNQ030APBF
Related LinksVS-82CN, VS-82CNQ030APBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-82CNQ030APBF Details Description
Related parts for VS-82CNQ030APBF
SWITCH THUMBWHEEL DEC BLK MATTE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 8POS PCB datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K W/2MON 16-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC GPS RECEIVER L1 BAND 28TQFN datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 4.2X2.7 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W SMBG datasheet.pdf