Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-85EPF12
VS-85EPF12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-85EPF12
Brief Description
DIODE GEN 1.2KV 85A POWIRTAB
Datasheet Download
VS-85EPF12.pdf
Availability of VS-85EPF12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-85EPF12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-85EPF12
Internal Part NumberEIS-VS-85EPF12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-005-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 85A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)190ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CasePowerTab™, PowIRtab™
Supplier Device PackagePowIRtab™
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-85EPF12
Related LinksVS-85, VS-85EPF12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-85EPF12 Details Description
Related parts for VS-85EPF12
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 7PAC 600V 50A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
SEALING BOOT TRANS. (INCL. SEA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf