Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-85HFL40S02M
VS-85HFL40S02M picture photo
Mfg. Part Number
VS-85HFL40S02M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 85A DO203AB
Datasheet Download
VS-85HFL40S02M.pdf
Availability of VS-85HFL40S02M
QUANTITY
VS-85HFL40S02M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-85HFL40S02M
Internal Part NumberEIS-VS-85HFL40S02M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 267A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)120ns
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-85HFL40S02M
Related LinksVS-85HF, VS-85HFL40S02M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-85HFL40S02M Details Description
Related parts for VS-85HFL40S02M
RES SMD 61.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HM2H08P109LF SHROUD STYLE B LF datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ TBGA datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf