Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-85HFLR40S02
VS-85HFLR40S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-85HFLR40S02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 85A DO203AB
Datasheet Download
VS-85HFLR40S02.pdf
Availability of VS-85HFLR40S02
QUANTITY
VS-85HFLR40S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-85HFLR40S02
Internal Part NumberEIS-VS-85HFLR40S02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 266.9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-85HFLR40S02
Related LinksVS-85HF, VS-85HFLR40S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-85HFLR40S02 Details Description
Related parts for VS-85HFLR40S02
CAP CER 120PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL/UART SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf