Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-8EWS16STRPBF
VS-8EWS16STRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-8EWS16STRPBF
Brief Description
DIODE RECTIFIER 1600V 8A DPAK
Datasheet Download
VS-8EWS16STRPBF.pdf
Availability of VS-8EWS16STRPBF
QUANTITY
VS-8EWS16STRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-8EWS16STRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-8EWS16STRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 8A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-8EWS16STRPBF
Related LinksVS-8EWS, VS-8EWS16STRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-8EWS16STRPBF Details Description
Related parts for VS-8EWS16STRPBF
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SDIP GW datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSCILLATOR SMD datasheet.pdf
OSC XO 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf