Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-8TQ080-N3
VS-8TQ080-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-8TQ080-N3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO220AC
Datasheet Download
VS-8TQ080-N3.pdf
Availability of VS-8TQ080-N3
QUANTITY
VS-8TQ080-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-8TQ080-N3
Internal Part NumberEIS-VS-8TQ080-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 8A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-8TQ080-N3
Related LinksVS-8TQ, VS-8TQ080-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-8TQ080-N3 Details Description
Related parts for VS-8TQ080-N3
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
IC MCU 64KB 16MHZ 40-SIMM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 25A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 24V 1.4A datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf