Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-95PF120W
VS-95PF120W picture photo
Mfg. Part Number
VS-95PF120W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5
Datasheet Download
VS-95PF120W.pdf
Availability of VS-95PF120W
QUANTITY
VS-95PF120W Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-95PF120W
Internal Part NumberEIS-VS-95PF120W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)95A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 267A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-95PF120W
Related LinksVS-95, VS-95PF120W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-95PF120W Details Description
Related parts for VS-95PF120W
IC 12-BIT QUAD D/A 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 20POS DL .100 datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DVR 60SEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
THERMAL RELAY datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf